Podróż przez fascynujący świat kultury

Podręcznik do języka polskiego Ponad słowami 2 to nowoczesna pomoc dla ucznia i pedagoga.

Anna Cisowska, Joanna Kościerzyńska, Helena Kusy, Anna Równy, Aleksandra Wróblewska są autorkami popularnej pozycji do nauki języka polskiego dla klasy drugiej liceum ogólnokształcącego oraz technikum. Książka ponad słowami 2 (duży wybór na stronie www.taniaksiazka.pl) obejmuje zakres nauczania tego przedmiotu zarówno w formie podstawowej jak i rozszerzonej.

Język polski jest jedynym z ważniejszych przedmiotów szkolnych.

Omawiane na zajęciach dzieła literackie i inne teksty kultury nie tylko kształtują literackie gusta, ale też powinny zachęcić młodzież do obcowania z kulturą i sztuką w jej wielu aspektach i formach. Od tego z jakich pomocy będą korzystać nauczyciele zadecyduje więc nie tylko o merytorycznej wartości prowadzonych przez nich zajęć, ale też uczyni szkolne zajęcia atrakcyjniejszym i dobrze zorganizowanymi. Usprawni i ułatwi młodzieży samodzielną naukę w domu i umożliwi szybką powtórkę materiału przed maturą. 

Dobry podręcznik to dobre wspomnienia.

Trudno przewidzieć jak w przyszłych latach będzie kształtować się rynek pracy i które kierunki studiów wybiorą absolwenci liceum i technikum. Większość z nich zapewne nie rozpocznie studiów polonistycznych a podręcznik Ponad słowami 2 będzie w ich wspomnieniach łącznikiem ze światem kultury. Wizerunki literatów, ciekawe ilustracje tematyczne, kolorowe grafiki, właściwy dobór tekstów – wszystko to będzie żywym znakiem bijącego przez stulecia serca polskiej literatury. 

Odpowiedzialność za przyszłe pokolenia czytelników, widzów i słuchaczy.

Obecny system szkolny nie przewiduje wystarczającej liczby godzin przedmiotów humanistycznych i artystycznych. Polska młodzież nie jest przygotowywana do wkroczenia w dorosłość z głodem uczestniczenia w ambitnych wydarzeniach kulturalnych, koncertach i wystawach. Poziom czytelnictwa w Polsce również jest niski. Kontakt z podręcznikami Ponad słowami 2, może być dla znacznej liczby młodzieży ostatnim momentem ich spotkania ze światem kultury wysokiej.